Navigate / search

ABD’de Okumak için Nedenler

ABD’de ki üniversiteler birçok nedenden dolayı uluslararası öğrencileri çekmektedir. Genel olarak, istatistiklere göre yarım milyondan fazla uluslararası öğrenci yüksek eğitimlerini ABD’de yapıyor. Aşağıda uluslararası öğrencilerin neden ABD’de ki okulları seçtiklerinin bazı ana nedenleri bulunmaktadır:

Akademik Üstünlük
ABD dünyanın en iyi yüksek eğitimini sunar, bütün alanlardaki ihtiyaçları karşılar. ABD diplomaları dünyanın her yerinde tanınmakla birlikte en iyilerden biri olarak kabul edilir.

Ders Müfredatında Esneklik
Birçok program çok iyi bir şekilde düzenlenmesinin yanı sıra, öğrenciler ayrıca eğitimlerinin bir parçası olarak birçok diğer dersten seçim yapabilmektedirler. Öğrenciler özel isteklerine göre çalışma alanlarının üstünde yoğunlaşarak ve daraltarak alanlarını belirli bir konuya yöneltebilirler. Bazen, öğrenciler eğitimlerinin bir parçası olarak başka bir üniversiteden de ders seçebilirler.

Çalışma Programları
Birçok üniversite yarı zamanlı veya tam zamanlı olarak öğrencilerin kampüs içerisinde çalışmalarına izin verirler. Öğrencilere saatlik çalışma ücreti minimum ödenir ve kazançları yaşam giderlerini karşılamaya yardımcı olur. Öğrenciler finansal ihtiyaçlarına ve kişisel yeteneklerine göre yerleştirilirler. Örneğin, İngilizce alanında okuyan birisi kütüphaneye yerleştirilirken, cankurtaran sertifikası olan birisi, kampüsün su ile ilgili bir merkezine yerleştirilir.

Staj
Öğrencilere yaz döneminde yaklaşık 3 ay bir süre ile alanları ile ilgili bir işte kampüs dışında stajyer olarak çalışmalarına izin verilmektedir. Akademik yıl içerisinde de staj programları bulunmaktadır. Staj öğrencilere ders alırken aynı zamanda pratik deneyim sağladığı için eğitimin önemli bir parçası olarak kabul edilir. Birçok üniversite staj için akademik kredi vermektedir.

İş Fırsatları
Öğrenciler eğitimlerini tamamladığında, eğitimleri ile ilgili pratik deneyim kazanmak için eğitimleri ile ilgili bir alanda 1 yıl süre ile çalışma iznine sahip olur, öğrenciler Optional Practical Training Employment Authorization (OPT)’a başvurarak tam zamanlı (40 saat haftalık) çalışma izni alabilirler. Birçok yetenekli öğrenci OPT’lerinden sonra iş verenlerinden H1B sponsor vize alarak kalıcı eleman olarak işe alınırlar. H1B yabancı uyruklu vatandaşlar için mühendislik, öğretmenlik, muhasebe veya pazarlama gibi uzmanlık gerektiren mesleklere verilen geçini bir vizedir. Öğrenciler vizelerinin F1′dan H1B’ye dönüşümü onaylandıktan sonra ABD’yi terk etmeden işlerine devam edebilirler.

Kültürel Değişim
Öğrencilere yaz döneminde yaklaşık 3 ay bir süre ile alanları ile ilgili bir işte kampüs dışında stajyer olarak çalışmalarına izin verilmektedir. Akademik yıl içerisinde de staj programları bulunmaktadır. Staj öğrencilere ders alırken pratik deneyim sağladığı için eğitimin önemli bir parçası kabul edilir. Birçok üniversite staj için akademik kredi vermektedir.

Çeşitlilik
Eğitimin yanı sıra, uluslararası öğrenciler birçok farklı ülkeden diğer uluslararası öğrencilerle ve kültürlerle etkileşim içerisinde olurlar. Bu onları önemli katkılar sağlar ve eğitimlerini tamamladıklarında birinci sınıf uzman olmalarını mümkün kılar.

Değer
Herhangi bir öğrencinin başarısı koyduğu emeğin miktarı ve sıkı çalışması ile doğru orantılıdır. Hiç kuşkusuz, ABD çok yüksek kaliteli eğitim sunar. Yetenek çeşitliliği ve kültürler arası ortam öğrencilerin ABD’de ki eğitimini değerli ve eşsiz kılar. Bu akademik ve kültürel birikimin verdiği mutlak rahatlık ile uluslararası öğrenciler dünyanın herhangi bir yerinde çalışmak için daha iyi hazırlanmış olacaklardır.