Navigate / search

Akreditasyon

Akreditasyon Hakkında

– Akreditasyon yüksek eğitim enstitülerinin ve programların kalite değerlendirmesidir.
– ABD’de, akreditasyon acenteleri özel, sivil toplum kuruluşu olup yüksek eğitim enstitülerinin ve programlarının kalitesi ölçmek için kurulmuştur.
– Yüksek eğitim akreditasyon konseyi ve ABD eğitim bölümü tarafından en çok yetkilendirilmiş ve tanınmış altı ana akreditasyon acentesi bulunmaktadır.
– Bir enstitüden Akreditasyon durumu olmadan alınan bir kredi akredite bir yüksekokula veya üniversiteye transfer edilemez.
– 2 yıllık üniversiteler ve 4 yıllık üniversiteler aynı akreditasyon kurumu tarafından akredite edilmektedir.

* Bu yayımdaki bütün 2 yıllık üniversiteler ve 4 yıllık üniversiteler bölgesel olarak akredite edilmiş enstitülerdir.

6 Akredite Edilmiş Acente

– Western Association of Schools and Colleges –Hawaii, California, ve Guam’da ki organizasyonları akredite etmektedir.
– Middle States Association of Colleges and Schools –New York, Delaware, Maryland, District of Columbia, New Jersey, – – – Pennsylvania, the Virgin Islands, ve Puerto Rico’da ki organizasyonları akredite etmektedir.
– North Central Association of Colleges and Schools –Arkansas, Arizona, Colorado, Indiana, Illinois, Iowa, Michigan, Kansas, Minnesota, Nebraska, Missouri, New Mexico, Ohio, Oklahoma, North Dakota, Washington, ve Utah’da ki organizasyonları akredite etmektedir.
– New England Association of Schools and Colleges –Maine, Connecticut, Massachusetts, Rhode Island, New Hampshire, ve Vermont’da ki organizasyonları akredite etmektedir.
– Southern Association of Colleges and Schools –Florida, Alabama, Kentucky, Georgia, Mississippi, Louisiana, South  Carolina, North Carolina, Texas, Tennessee, ve Virginia’da ki organizasyonları akredite etmektedir.
– Northwest Association of Schools and Colleges –Idaho, Alaska, Montana, Oregon, Nevada, Washington, ve Utah’da ki organizasyonları akredite etmektedir.